The ELS model load cells, made of special alloy steel type suitable for use in crane overload systems, can be applied to all rope-operated cranes. They help prevent your crane from lifting excess loads, creating a safe working environment.
| Color | Definition |
|---|---|
| RED | + EXC |
| YELLOW | - EXC |
| GREEN | + SIG |
| WHITE | - SIG |
| Load Cell Capacity | 3 Ton |
| Model | ELS-LC3T-22 |
3 Ton (Ø22 - Ø32 Rope Diameter)
| Total Length | 170 mm |
| Height | 56 mm |
| Body Width | 40 mm |
| Rope Diameter Compatibility | Ø22 - Ø32 mm |
The load cell is mounted on the crane rope to measure the tensile force in the rope. It consists of the following components:
The system measures the tension in the rope and sends a warning signal to the control unit in case of overload situations. It is used in overload protection systems to ensure the safe operation of cranes.