The ELS model load cells are made of special alloy steel suitable for use in crane overload systems and can be applied to all wire rope cranes. They prevent your crane from lifting overload, creating a safe working environment.
| Color | Definition |
|---|---|
| RED | + EXC |
| YELLOW | - EXC |
| GREEN | + SIG |
| WHITE | - SIG |
| Load Cell Capacity | 3 Ton |
| Model | ELS-LC3T-08 |
3 Ton (Ø8 - Ø12 Rope Diameter)
| Total Length | 170 mm |
| Height | 56 mm |
| Body Width | 40 mm |
| Rope Diameter Compatibility | Ø8 - Ø12 mm |
The load cell is mounted on the crane wire rope to measure the pulling force on the rope. It consists of the following components:
This system measures the tension on the rope and sends a warning signal to the control unit in case of overload situations. It provides protection against overloading risks in crane systems.