The EN X, MID, ESX, and MAX designs are specially developed by Elfatek Technology Inc. to provide ease of use. These models are particularly used in construction cranes, overhead cranes, and specialized applications.
The control body is resistant to impacts, collisions, and water in different climate conditions. It is designed to be user-friendly even when wearing gloves.
| Model | MAX |
| Number of Buttons | 12 |
| Maximum Draw Power | 36 mW |
| Supply Voltage | 3 VDC |
| Operating Frequency | 2.4 GHz ISM Band |
| Number of Channels | 80 |
| Operating Distance | 100 m |
| RF System Output Power | 10 mW ERP (Internal Antenna) |
| Operating and Storage Temperature | -20°C to +45°C - Optional (-40 °C to +85 °C) |
| Enclosure Protection Rating | IP 65 |
| Enclosure Material | Polyamide |
| Button Diameter | 20 mm |
| Battery | 2xAA Alkaline Battery |
| Continuous Operation with Fully Charged Battery | ≥ 240 hours |
| Operation Time After Low Battery Warning | 30 minutes |
| 12 Button (Including Battery) | 0.440 kg |
| Model | MAX |
| Maximum Draw Power | 10 W |
| Supply Voltage | 48–110–220 VAC (Standard) |
| Optional Supply Voltages | 15–35 VAC / 15–50 VDC / 380 VAC |
| Operating Frequency | 2.4 GHz ISM Band |
| Number of Channels | 80 |
| Operating Distance | 100 m |
| Start Relay Response Time | ≤ 65 ms |
| Command Relay Response Time | ≤ 65 ms |
| Response Time for Passive Emergency (EGM Passive) | ≤ 70 ms |
| Operating and Storage Temperature | -20°C to +45°C - Optional (-40 °C to +85 °C) |
| Enclosure Protection Rating | IP 65 |
| Enclosure Material | Polyamide |
| Maximum Capacity of Control Relays | 10A 250VAC |
| Maximum Capacity of Stop Relays | 8A 250VAC |
| Weight (Including Box) | 2.5 kg |
| Small Size (HxWxD) | 235x150x120 mm |
| Medium Size (HxWxD) | 320x170x120 mm |
| Large Size (HxWxD) | 335x195x130 mm |