The EN X, MID, ESX, and MAX designs are specially designed and manufactured by Elfatek Elektronik to provide ease of use. These models are especially used in construction cranes, overhead cranes, and also in special applications.
The control body is resistant to impacts, collisions, and water in different climate conditions. It is designed to be compatible with glove use.
| Model | MAX |
| Number of Buttons | 6 |
| Maximum Draw Power | 36 mW |
| Supply Voltage | 3 VDC |
| Operating Frequency | 2.4 GHz ISM Band |
| Number of Channels | 80 |
| Operating Distance | 100 m |
| RF System Output Power | 10 mW ERP (Internal Antenna) |
| Operating and Storage Temperature | -40 °C to +85 °C |
| External Case Protection Rating | IP 65 |
| Body Structure | Polyamide |
| Button Diameter | 20 mm |
| Battery | 2xAA Alkaline Battery |
| Continuous Operation with Fully Charged Battery | ≥ 240 hours |
| Operating Time After Low Battery Warning | 30 minutes |
| 6 Button (Including Battery) | 0.345 kg |
| Model | MAX |
| Maximum Draw Power | 10 W |
| Supply Voltage | 48-110-220 VAC / (15-35 VAC / 15-50 VDC) (Standard) |
| Optional Supply Voltage | 380 VAC (Optional) |
| Operating Frequency | 2.4 GHz ISM Band |
| Number of Channels | 80 |
| Operating Distance | 100 m |
| Start Relay Response Time | ≤ 65 ms |
| Command Relay Response Time | ≤ 65 ms |
| Passive Emergency Stop Response Time (EGM Passive) | ≤ 70 ms |
| Operating and Storage Temperature | -40 °C to +85 °C |
| External Case Protection Rating | IP 65 |
| Body Structure | Polyamide |
| Maximum Capacity of Control Relay | 10A 250VAC |
| Maximum Capacity of Status Relays | 8A 250VAC |
| Weight (Including Box) | 2.2 kg |
| Small Size (HxWxD) | 235x150x120 mm |
| Medium Size (HxWxD) | 320x170x120 mm |
| Large Size (HxWxD) | 335x195x130 mm |